10 עובדות על ברמונדי ישראלי שיגרמו לכם להתאהב

מה הקשר בין דג הברמונדי הישראלי, לבן גוריון, לקנגורו ולאבוריג'ינים? דג ברמונדי ישראלי הוא זכר או נקבה ואיך יודעים בן כמה הוא? כל מה שרציתם לדעת על הדג שמשג את המטבח הישראלי
Loading...

לא רק קנגורו, ניקול קידמן וקרוב רחוק - בגדול אני עולה חדש, אבל לגמרי כאן כדי להשאר. במקור אני אוסטרלי, שם כולם מכירים אותי. המים הטריטורייאלים שלי נמשכים לצפון אוסטרליה, עד דרום מזרח אסיה וחופי הודו וסרילנקה.

ברמונדי-בול-אוסטרליה
דג ברמונדי על בול אוסטרלי

טוב, מה זה השם הזה? מי שנתן לי את השם היו האבוריג’ינים, האוסטרלים הילידים, שחיו אלפי שנים במנותק מבני אדם מיבשות אחרות ולא נחשפו לשמות כמו אברהם, יעקב, מוטי או יהלי (בן) ויהלי (בת). האבוריג’ינים קראו לי בשפתם המוזרה והציורית “דג נהר גדול קשקשים” שזה באמת שם מקסים וגורם לי לתהות איך היו קוראים לי האינדיאנים (גדול הלסת, אולי).

ברמונדי פרט מתוך ציור אבוריג'ני עתיק על סלע
ברמונדי פרט מתוך ציור אבוריג’ני עתיק על סלע

מחובר לצד הגברי והנשי שלי - מגדר זה עניין טיפה מסובך, אבל תהיו איתי. אצלנו הברמונדים כמעט כולנו נולדים זכרים, משחקים במכוניות ומתלהבים ממברגים ומקדחות, אבל חלקנו נהפכים לנקבות כאשר אנחנו בערך בני שלוש או ארבע. שזה נפלא!

ברמונדי-ישראלי-שוחה

איפה שתזרקו אותי אני מלך - אני הכי לא מפונק שתפגשו. אני יכול להחיות במי ים, יכול לחיות במי נהרות ובמים מתוקים ויכול לחיות גם במי שפכים, המקום בו נפגשים מים מתוקים עם מים מלוחים. היום אני חי גם בבריכות, כי כולם עפים עליי, הפולנים, ההודים, הסעודים וגם הישראלים.

שאני לא אפתח עליכם פה! טבעוני אני לא וגם לא צמחוני. יש לי וואחד לסת ואני לא מי יודע מה בררן. רכיכות, שרימפס, סרטנים, דגים קטנים ממני (לא חכמה, אני דג גדול) ואם צריך אני אוכל גם ברמונדים קטנטנים שנולדו לא מזמן, כי למה שכל העולם יהנה ואני לא?!

ברמונדי ישראלי לסת גדולה

האולסי פרי של הנהר - אני לא דג קטן, ואם היו מצלמים אותי לתמונת מחזור סביר להניח שהיו ממקמים אותי בשורה האחרונה, אפילו אחרי המורה, היכן שעומדים כל הגבוהים והארוכים. אני יכול להגיע עד כמעט 2 מטרים ולשקול אפילו 90 ק”ג אם לא משגיחים עליי. בקיצור, אתם זוכרים שכדאי לא להכנס לפה שלי?!

לא שואלים דגיגה בת כמה את! פשוט מסתכלים לה על הקשקשים שמעוטרים בטבעות צמיחה ממש כמו טבעות בגזע העץ. המזל של הברמונדי שהוא חמקן, נראה אתכם גורמים לו לעמוד במקום ולא לבלבל אתכם בספירה.

בן גוריון מחייך בקברו!
בן גוריון מחייך בקברו!

בן גוריון היה אוהב אותי - במקור אני שחיין למרחקים ארוכים, אבל כל הפרוצדורות וביקורת הדרכונים הביאה אותי לארץ הקודש, לארץ הנגב, למקום שבן גוריון כל כך אהב. האנשים שמגדלים אותי, מחברת אקוואטק פישריז (Aquatech Fisheries), חברה מובילה שהעולם נושא אליה עיניים בכל מה שקשור בטכנולוגיות לגידול מבוקר של דגי מאכל, מגשימים את החזון הציוני של “הזקן” וחוץ מזה הם מגשימים גם לי יופי של חיים, כי הם יודעים בדיוק מה אני אוהב. מה אני אוהב? תרשמו לעצמכם: מים נקיים, בטמפרטורה אופטימלית, במליחות מדויקת ובתנאים מבוקרים וידידותיים לסביבה.

תשכחו מדג ששוחה באמבטיה - כן, אני יודע שאתם בעניין של הרגלים, ואני גם יודע שקרפיון ששוחה באמבטיה במערכה הראשונה מבשר את בואו של הגפילטעפיש בואך ראש השנה. אבל תוציאו רגע את הראש מהאמבטיה ובואו נכיר. כמו שאתם רואים אני גם חתיך, גם כסוף וגם כלול בכל המעלות. אפשר לצלות אותי או לאדות, אפשר לטגן ולאפות, אפשר על הגריל ואפשר אפילו ככה, נא. רוצים אתגר? קבלו! אפשר להכין ממני גם חריימה וגם גפילטע פיש! תנסו!

עובדה 10 והחשובה מכולן - טעים. אני פשוט טעים! מה שנקרא “לדוג מחמאות” בקלות.

יאללה, אז מי מארח עולה חדש שכאן להשאר לארוחת שישי? אני מחכה לכם אצל הדגאי הקרוב לביתכם!

רוצים מתכונים? כל המתכונים מברמונדי ישראלי כאן!

מוסיפים את קוביות הברמונדי הישראלי. צילום: שניר גואטה

 


קטגוריות

תגיות

תגובות (0)

תוכן קולינרי ישראלי איכותי
powered by foody